Deszczomierze elektroniczne


1. Deszczomierz ARG100

Deszczomierz elektroniczny ARG100

Deszczomierz ARG100 jest typowym deszczomierzem elektronicznym opartym na zasadzie zwierania impulsatora (kontaktron) pod wpływem przepełnienia zbiorniczka pomiarowego. Opad atmosferyczny doprowadzany jest do zbiorniczka pomiarowego poprzez specjalnie wyprofilowaną czaszę. Kształt czaszy w znacznym stopniu uniezależnia wynik pomiaru od prędkości i kierunku wiejącego wiatru i jest zgodny z opracowaniami Angielskiego Biura Meteorologicznego. ARG100 został opracowany w Angielskim Instytucie Hydrologicznym.  Konstrukcja deszczomierza oparta jest na materiałach (odporne na ultra fiolet tworzywa otrzymywane techniką próżniową), pozwalających otrzymać wystarczającą dokładność i niezawodność przy niewygórowanej cenie urządzenia. Przyrząd powinien być mocowany na podstawie (lub na uchwycie na maszcie) zapewniającej pionową pozycję.

Deszczomierz ARG100 jest produkcji angielskiej firmy "Environmental Measurements Ltd".

Parametry techniczne deszczomierza ARG100

2. Deszczomierz RG50

Zasada działania deszczomierza elektronicznego RG50 jest taka sama jak ARG100. Odpowiednia konstrukcja i właściwe materiały pozwalają na długotrwałą niezawodną pracę w różnych warunkach klimatycznych bez konieczności częstej konserwacji urządzenia. Deszczomierz może być instalowany na dowolnym podłożu pozwalającym na odprowadzanie zbieranej wody.

Każde przepełnienie się zbiorniczka pomiarowego powoduje krótkotrwałe zamknięcie obwodu, a powstałe w ten sposób impulsy mogą być zliczane przez zewnętrzne urządzenie pomiarowe (LB-724,LB-486,LB-741). Przedostawanie się do wnętrza urządzenia ciał obcych, owadów itp. uniemożliwia filtr siatkowy.

Deszczomierz elektroniczny RG50

Urządzenie wyposażone jest w stabilną podstawę z otworami do trwałego zamocowania. Istnieje możliwość wewnętrznego poziomowania mechanizmu deszczomierza. Urządzenie jest odporne na korozję i nie wymaga smarowania. Dla utrzymania właściwego funkcjonowania zaleca się prosty miesięczny przegląd (oczyszczenie lejka, filtru i mechanizmu pomiarowego, sprawdzenie drożności przepływu, sprawdzenie poziomowania i stanu mechanizmu).

Deszczomierz RG50 może być wyposażony w ogrzewacz, który zostaje automatycznie włączony, gdy temperatura otoczenia spadnie w pobliże 4...8°C, co przeciwdziała tworzeniu się lodu w okolicy wlotu pomiarowego. Moc ogrzewacza umożliwia poprawną pracę deszczomierza do temperatury -20 °C.

Deszczomierz RG50 jest produkcji niemieckiej firmy "SEBA Hydrometrie GmbH" i ma parametry zgodne z wymaganiami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Parametry techniczne deszczomierza RG50